Wróć do listy

Ważna informacja dla PRZEDSIĘBIORSTW ENERGOCHŁONNYCH

UWAGA! Poniższy komunikat nie dotyczy klientów indywidualnych.

Ogłoszona została ustawa o systemie rekompensat [1]. Na jej podstawie o pomoc publiczną mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektorów lub podsektorów energochłonnych, które spełniają określone warunki ustawowe i wykonują działalność gospodarczą w zakresie, który opisuje załącznik do ustawy.

Jakie mechanizmy wsparcia przewidują przepisy

Uprawnione przedsiębiorstwa mogą wybrać jedną z poniższych form wsparcia.


1. Ustawa o cenach energii [2]:

w tym przypadku, za pierwsze półrocze 2019 roku, będziemy rozliczać przedsiębiorstwa według cen i stawek opłat energii elektrycznej, jakie obowiązywały 30 czerwca 2018 roku. W drugim półroczu 2019 roku średnie i duże przedsiębiorstwa mogą skorzystać z pomocy de minimis. Pełną informację o pomocy de minimis można znaleźć na stronach internetowych UOKIK oraz Zarządcy Rozliczeń 
 

W drugim półroczu m .in. mikro- oraz małe przedsiębiorstwa będą rozliczane według cen i stawek opłat energii elektrycznej, jakie obowiązywały 30 czerwca 2018 roku. Wymagało to jednak złożenia oświadczenia o statusie odbiorcy końcowego.

Ta forma wsparcia obejmuje rozliczenia za 2019 rok.

2. Ustawa o systemie rekompensat:

w przypadku wyboru tej formy wsparcia przedsiębiorstwa z sektorów lub podsektorów energochłonnych składają oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnienia do skorzystania ze sposobu rozliczeń, który wynika z ustawy o cenach energii. Oświadczenie składa się - w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy o systemie rekompensat - do:

  • wszystkich sprzedawców energii elektrycznej, z którymi przedsiębiorstwa     miały zawarte umowy w 2019 roku

      oraz

  • Zarządcy Rozliczeń.

Na zasadach szczegółowo określonych w ustawie o systemie rekompensat, rekompensaty przyznawane są na wniosek uprawnionego podmiotu na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wniosek składa się do 31 marca w roku, który następuje po roku kalendarzowym, za jaki przyznawane są rekompensaty.

 

Podstawy prawne

[1] Ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych z dnia 19 lipca 2019 r. (Dz. U. 2019 poz.1532; w tym piśmie: ustawa o systemie rekompensat)

[2] Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 grudnia 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 2538, z późniejszymi zmianami; (w tym piśmie: ustawa o cenach energii)

 

Może Cię również
zainteresować

26.04.2024

Relokacja salonu sprzedaży w Słupsku

Nasz salon w Słupsku na ul. Tuwima 6/7 został zamkniety na stałe. Od 29 kwietnia zapraszamy do nowego salonu przy ul. Wileńskiej 1 otwartego od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

04.03.2024

Komunikat dla konsumentów

Jeżeli od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2023 roku skorzystali Państwo z naszej oferty, a następnie umowa została wypowiedziana oraz zapłacili nam Państwo jednorazowe i zryczałtowane odszkodowanie, mają Państwo możliwość złożenia wniosku o jego zwrot.

19.02.2024

23 lutego niektóre z naszych salonów będą nieczynne

🔍📅 23 lutego niektóre z naszych salonów w Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Koszalinie, Olsztynie, Płocku i Toruniu będą nieczynne. Sprawdź, gdzie będzie otwarty najbliższy salon.

24.01.2024

Krajowy system eFaktur zostanie wdrożony w późniejszym terminie

📢 🕑 📅 Krajowy System eFaktur (KSeF) [1], który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 roku zostanie wdrożony w późniejszym terminie.

Zgodnie z komunikatem z 19 stycznia br. [2] Ministerstwo Finansów przeprowadzi audyt i wskaże nowy termin wdrożenia systemu.