Fotowoltaika + inteligentne gniazda wi-fi = zestaw idealny

Nowy system rozliczania prosumentów tzw. net-billing, który obowiązuje od kwietnia 2022 r., zachęca do zwiększonej autokonsumpcji energii elektrycznej. Dlatego warto mieć w swoim domu urządzenia typu smart, które rejestrują na bieżąco pobór prądu. Specjalną ofertę dla swoich klientów przygotowała Energa Obrót. Każdy, kto podpisze umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, otrzyma w prezencie dwa inteligentne gniazdka wi-fi Gosund EP2.
 

Co to jest autokonsumpcja energii elektrycznej?
Autokonsumpcja to bieżące wykorzystanie energii elektrycznej, wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną. Najwyższa autokonsumpcja występuje zimą, a najniższa w miesiącach letnich, kiedy fotowoltaika produkuje najwięcej prądu. Powodem jest fakt, że zimą produkcja energii jest niższa, więc zużywamy większą jej ilość. Z kolei latem panele wytwarzają więcej prądu dzięki większemu nasłonecznieniu i nie całość powstałej energii udaje się skonsumować.

Jak zwiększyć autokonsumpcję?
1 kwietnia 2022 r. weszły w życie nowe zasady dla prosumentów, dotyczące rozliczania energii z fotowoltaiki. Obowiązujący wcześniej system opustów (tzw. net-metering) został zastąpiony przez system sprzedażowy (tzw. net-billing) [1]. W tym systemie cała energia, którą prosument wprowadzi do sieci jest wyceniana na podstawie określonych stawek rynkowych. Wartość ta pokrywa opłaty za energię, którą prosument pobrał z sieci tj. zakupił od sprzedawcy.

Niezależnie jednak od tego, w jakim systemie rozlicza się prosument, warto zwiększać autokonsumpcję energii z fotowoltaiki. Jak zatem zoptymalizować zużycie prądu na własne potrzeby? Służą do tego np. systemy inteligentnego domu, tzw. smart home. Dzięki nim, przy pomocy specjalnych sterowników i aplikacji, można kontrolować pracę domowych urządzeń.

Kompletne zestawy smart home są jednak dosyć drogie – kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można jednak zacząć od prostszych i tańszych rozwiązań, które również pozwalają na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej.

Smart gniazdka wi-fi Gosund EP2 od Energi Obrotu
Jednym z elementów tworzących inteligentny dom są inteligentne gniazdka, które w ramach jednej z ofert możesz otrzymać od Energi Obrotu. Każdy, kto podpisze umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, wpłaci co najmniej zaliczkę oraz spełni wszystkie pozostałe warunki wskazane w regulaminie, otrzyma dwa gniazdka marki Gosund typu SMART Wi-Fi. Zostaną one dostarczone przed wyznaczonym terminem montażu instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że jeszcze przed uruchomieniem instalacji będzie można przetestować smart home gniazdka. Promocja trwa do 31 grudnia 2022 r.

Smart Gniazdko wi-fi – zalety
Gniazdko wi-fi to inteligentne rozwiązanie, służące do pomiaru zużycia prądu oraz sterowania domowymi urządzeniami. Smart plug to niewielkich rozmiarów nakładka, która jest kompatybilna z tradycyjnymi gniazdkami 230V. Ma nowoczesne, ale również uniwersalne wzornictwo, dlatego pasuje praktycznie do każdego wnętrza.

Kompaktowa budowa pozwala na umieszczenie obok siebie dwóch elektrycznych gniazdek wi-fi na listwie przepięciowej lub przedłużaczu. Pomimo małych rozmiarów, urządzenie jest bardzo wytrzymałe. Obudowa została wykonana z mocnego i ogniotrwałego materiału. Ponadto zaślepione wtyki sprawiają, że smart plug jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.

Inteligentne gniazdka wi-fi Gosund współpracują np. z Amazon Alexa, Amazon Echo, Amazon Tap, Echo Dot, Google Assistant, Google Nest czy Google Home. Ich obsługa może odbywać się zarówno głosowo, jak również poprzez aplikację mobilną Smart Life, którą można za darmo pobrać na system Android lub iOS.

Po zainstalowaniu oprogramowania gniazdkiem steruje się zdalnie z dowolnego miejsca np. korzystając ze smartfona. Taką możliwość ma każdy domownik, który ma dostęp do Internetu – wystarczy tylko przypisać urządzenie do aplikacji w jego telefonie. Gniazdko sterowane wi-fi pozwala na uruchomienie wybranego sprzętu wtedy, kiedy jest to potrzebne i wyłączenie go o dowolnej porze. Umożliwia również monitorowanie zużycia prądu i tworzenie harmonogramów pracy urządzeń.

Do gniazdka smart plug można podłączyć każde urządzenie, np. telewizor, pralkę, ekspres do kawy czy komputer. Dzięki zainstalowanej aplikacji jego obsługa jest wygodna i łatwa.

Korzyści ze smart PV
Zawierając umowę z Energą Obrotem na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, nie tylko możesz obniżyć swoje rachunki za prąd [2], ale również masz realny wpływ na poprawę stanu środowiska. Gniazdka wi-fi mogą pomóc optymalizować zużycie energii i tym samym wpływać na wyższy poziom autokonsumpcji. Dzięki temu inwestycja w fotowoltaikę może się szybciej zwrócić.

To również większe bezpieczeństwo, ponieważ po wyjściu z domu możesz sprawdzić, czy urządzenie jest wyłączone. Smart Plug pozwala ponadto kontrolować czas, jaki dziecko spędza przy komputerze. Zużycie prądu możesz śledzić za pomocą wygodnej aplikacji i na bieżąco wprowadzać zmiany z dowolnego miejsca, w którym aktualnie przebywasz. Jak widać – korzyści z zastosowania gniazdek wi-fi jest wiele.

 

[1] W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku obowiązuje tzw. okres przejściowy, w którym stosowany jest system opustów.

[2] Obniżenie wysokości rachunków za prąd zależy od tego czy instalacja jest dobrze zbilansowana z zapotrzebowaniem na prąd oraz od sprzyjających warunków pogodowych.

Szukasz sposobów na oszczędzanie?

Dopasuj grupę
taryfową
do swoich potrzeb

Wybierz
fotowoltaikę
i produkuj
własny prąd

Poznaj skuteczne
sposoby na
obniżenie
rachunku za prąd