Do prawidłowego działania instalacji potrzebne są jeszcze: inwerter, okablowanie, skrzynki przyłączeniowe, zabezpieczenia, złącza oraz elementy montażowe. Ponadto zestaw może być wyposażony w magazyny energii oraz optymalizatory, które zwiększają wydajność modułów w przypadku ich częściowego zakrycia lub zacienienia.
Pamiętaj również, że choć popularna instalacja fotowoltaiczna on-grid produkuje prąd, to sama również potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania. Dlatego w przypadku przerw w dostawie prądu system po prostu się wyłączy.
Optymalnym rozwiązaniem może być fotowoltaika hybrydowa, która łączy w sobie zalety instalacji on-grid oraz off-grid. Taka instalacja wyposażona jest w magazyny energii, dlatego w przypadku przerwy w dostawie prądu jest ona w stanie przez pewien czas zasilać urządzenia elektryczne.
Należy przy tym podkreślić, że ważny jest sam dopływ promieni słonecznych, a nie temperatura powietrza. Dlatego w bezchmurne dni instalacja może wytworzyć większą ilość energii niż w analogicznym okresie przypadającym na upalny, ale pochmurny sierpień.
Jak działa fotowoltaika zimą? W tym okresie produkcja energii elektrycznej jest najmniejsza. Wynika to przede wszystkim z bardzo krótkich dni, zachmurzenia i opadów śniegu. Dlatego planując instalację należy uwzględnić roczny bilans energetyczny i fakt, że praca instalacji zależna jest między innymi od pory roku.
[1] Jerzy Karpiuk "Apetyt na energię", Wiedza i Życie. - nr 2/2007, s. 20-25
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady