Jest to typ instalacji fotowoltaicznej, który nie jest podłączony do sieci energetycznej. Dlatego instalacja off-grid bywa również nazywana wyspową, ponieważ jest niezależna i samowystarczalna.
Planując taką inwestycję należy liczyć się z tym, że jej koszt może być wyższy w porównaniu z instalacją on-grid. Związane jest to z zakupem magazynów energii, które mają na celu gromadzenie energii elektrycznej w okresie pracy paneli fotowoltaicznych, a następnie jej oddawanie, gdy panele słoneczne nie produkują energii.
Instalacja fotowoltaiczna off-grid działa na podobnej zasadzie, jak on-grid. Składa się więc w większości z podobnych komponentów takich jak:
W przeciwieństwie do systemu on-grid instalacja off-grid nie potrzebuje licznika dwukierunkowego. Niezbędny jest za to magazyn energii.
Odpowiednio dobrana fotowoltaika off-grid to niezależność i stały dostęp do energii, nawet w przypadku okresowych przerw w dostawach. Do zalet tego rozwiązania należy więc zaliczyć:
Fotowoltaika off-grid ma niestety też swoje słabsze strony. Do najważniejszych mankamentów tego typu instalacji należą:
Ze względu na swoją specyfikę instalacje fotowoltaiczne off-grid przeważnie nie nadają się do zasilania budynków całorocznych. W okresie jesienno-zimowym słońce świeci zbyt krótko, aby zaopatrzyć akumulatory w wystarczającą ilość energii elektrycznej, która jest konieczna do zasilania urządzeń w porze wieczornej i nocnej. Z tych względów autonomiczne instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się w miejscach, gdzie korzystanie z energii odbywa się okazjonalnie np. w wiosną i latem i nie ma tam dostępu do sieci energetycznej.
Instalacja off-grid z magazynem idealnie sprawdzi się między innymi w domkach letniskowych oraz łodziach. W okresie letnim słońce świeci wystarczająco długo, aby w pełni naładować magazyn energii.
W przypadku budynków użytkowanych całorocznie lepszym pomysłem będzie instalacja hybrydowa, która jest połączeniem fotowoltaiki on-grid i off-grid. Łączy ona w sobie zalety obu rozwiązań.
W sytuacji przerw w dostawie energii od operatora instalacja może przez pewien czas dostarczać prąd z magazynu energii. Hybryda, podobnie jak off-grid, wymaga jednak inwestycji w magazyn.
W Polsce oraz w wielu innych krajach, głównie ze względu na warunki klimatyczne, instalacja off-grid sprawdza się tylko w określonych sytuacjach. W przypadku domów jednorodzinnych oraz innych budynków użytkowanych przez cały rok lepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika on-grid lub hybrydowa.
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady