Rynek polski charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką rozwoju instalacji fotowoltaicznych. Z roku na rok wolumen mocy instalacji fotowoltaicznych wzrasta znacząco. Wraz ze wzrostem rynku odnawialnych źródeł energii zmienia się również technologia produkcji poszczególnych komponentów, dając nowe, wydajniejsze rozwiązania.
Technologia paneli fotowoltaicznych przeszła znaczący rozwój w ostatnich latach i będzie kontynuować ten trend w przyszłości. Od paneli polikrystalicznych charakteryzujących się sprawnością rzędu 15-30%, po panele monokrystaliczne P-type o dużo lepszych właściwościach w stosunku do jego poprzednika (sprawność paneli sięgająca 22%), a skończywszy na obecnie powszechnie stosowanej technologii N-type sprawności aż do około 25%.
Oczywiście rozwój technologiczny w tej dziedzinie nie kończy się na panelach opartych o technologię N-type. Obecnie coraz częściej mówi się o technologii perwoskitowej, dającej większe możliwości jeśli chodzi o sprawność czy koszty produkcji, jak również o technologii tandemowej i heterozłączowej, która łączy różne materiały w jednym ogniwie, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność przetwarzania światła słonecznego. Przyszłość pokaże, w którym kierunku rozwój i powszechność technologii pójdzie.
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady