- nasłonecznienie i warunki pogodowe
- temperatura otoczenia
- zacienienie dachu
- czystość paneli
- orientacja montażu paneli względem stron świata
- kąt nachylenia dachu
- jakość montażu
- sprawność i jakość wykorzystanych komponentów
Zamontowane na dachu Twojego domu ogniwa fotowoltaiczne tworzą moduły, które stanowią jeden z elementów instalacji fotowoltaicznej. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Prąd stały powstały w modułach zostaje przekazany do falownika (inwertera), którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny.
To właśnie prąd zmienny zasila Twoje domowe urządzenia elektryczne. Jeśli dzień jest słoneczny, a Twoje panele wytworzą więcej prądu niż możesz wykorzystać, nadmiar wytworzonej energii wysyłany jest do sieci energetycznej. W nocy, gdy promienie słoneczne nie padają na panele fotowoltaiczne i zjawisko fotowoltaiki nie zachodzi Twoja pralka, lampa czy ogrzewanie podłogowe będzie zasilane z sieci.
Skąd będziesz wiedział ile prądu Twoja instalacja oddała do sieci, a ile pobrała? Jednym z elementów Twojej instalacji elektrycznej jest licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu tzn. zlicza energię elektryczną przekazaną do sieci oraz tą pobraną z sieci energetycznej.