Bądź na bieżąco. W każdej chwili możesz sprawdzić swoje bieżące saldo - skorzystaj z usługi Saldo SMS.
Jeśli masz licznik zdalnego odczytu, możesz skorzystać z portalu Mój licznik i tam na bieżąco monitorować zużycie prądu.
Koszt SMS według stawek operatora telefonicznego.
Koszt połączenia według stawek operatora telefonicznego.
Rozliczenia prosumentów w systemie opustów (tzw. net-meteringu) od 1 kwietnia 2022 roku.
W związku z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadziliśmy zmiany, które dotyczą m. in. zasad ustalania ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci oraz kolejności rozliczeń energii zgromadzonej w tzw. „wirtualnym magazynie”.1
[1] Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2376)
[1] Art. 4d ust. 2 pkt 3) Ustawy o odnawialnych źródłach energii.
[2] Art. 4d ust. 9 Ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Rozliczenia prosumentów od 1 lipca 2022 roku w nowym systemie rozliczeń tzw. net-billingu.
Prosumentów, którzy po 31 marca 2022 roku złożyli dystrybutorowi wniosek o przyłączenie ich mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej, rozliczamy w nowym systemie rozliczeń tzw. net-billingu.
Na czym polega system net-billing
W systemie net-billing odrębnie rozliczamy wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci. Wartości rozliczamy w pieniądzu (PLN), a nie w kilowatogodzinach (kWh). Wartość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci ustalamy dla każdego miesiąca kalendarzowego według:
Jeżeli jesteś prosumentem i rozliczamy Cię według zasad opustu możesz wystąpić o zmianę sposobu rozliczania na net-billing.
Złóż nam pisemne oświadczenie o skorzystaniu z zasad prowadzenia rozliczeń według net-billingu.1
[1] Art. 4 ust. 1b Ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Znowelizowane przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii[1] dla prosumenta energii odnawialnej, który rozliczany jest w systemie net-billing i spełnia określone w ustawie warunki[2] (zwanego dalej: prosumentem lokatorskim), wprowadzają możliwość zmiany formy rozliczania wynagrodzenia za energię elektryczną wprowadzoną do sieci (tj. depozytu prosumenckiego).
Środki, które stanowią depozyt prosumencki, w przypadku prosumenta lokatorskiego będą wypłacane na wskazany przez niego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, zamiast obniżania rachunku za energię elektryczną zakupioną od sprzedawcy jak ma to miejsce w przypadku innych prosumentów indywidualnych.
Środki z depozytu prosument lokatorski będzie mógł przeznaczać na cele wskazane w ustawie[3], tj. na rozliczenie zobowiązań z tytułu zakupu energii elektrycznej lub na obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi. Wartość energii, która stanowi depozyt prosumencki i wypłacana jest prosumentowi lokatorskiemu, będzie określana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny tej energii, a od lipca 2024 roku na podstawie rynkowych godzinowych cen energii.
[1] ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o od ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
[2] art. 4c ust. 11 ustawy o odnawialnych źródłach energii
[3] art. 4c ust. 16 ustawy o odnawialnych źródłach energii
Prosument zbiorowy to odbiorca końcowy, który wytwarza energię na własne potrzeby wyłącznie w mikroinstalacji lub małej instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) przyłączonej do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, w której znajduje się punkt poboru energii elektrycznej tego odbiorcy.
W przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, wytwarzanie energii nie może stanowić przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.
Prosumentem zbiorowym energii odnawialnej jest osoba, która spełnia warunki określone w przepisach [1]:
[1] art. 2 pkt 27c) ustawy o odnawialnych źródłach energii
[2] art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Ważne:
Zgłoszenie instalacji odnawialnego źródła energii dla prosumentów zbiorowych składasz do swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W zgłoszeniu musisz podać m.in. dane prosumentów zbiorowych oraz udział procentowy każdego z nich w wytwarzaniu energii elektrycznej.
Wniosek ENERGA-OPERATOR SA znajdziesz tutaj.