Kredyt ekologiczny to dotacja dla przedsiębiorstw sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps i mid-caps, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę w postaci budynków, maszyn, urządzeń etc. Efektem takiej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej[1] w zmodernizowanym obszarze przynajmniej o 30% w porównaniu do bieżącego zużycia.
Kredyt ekologiczny jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 i jest udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości od 25 proc. do 80 proc. w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji
wsparcie merytoryczne audytorów energetycznych na etapie składania i obsługi wniosku
wartość inwestycji wynikająca z przeprowadzonego audytu będzie pomniejszona o koszt audytu
termomodernizacja budynku (ocieplenie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej)
modernizacja źródła ciepła i systemu grzewczego np. zastosowanie pompy ciepła lub kotła na biomasę
modernizacja źródeł chłodu
zastosowanie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii lub bez
wymiana maszyn i urządzeń, modernizacja linii produkcyjnej
ograniczenie strat ciepła i chłodu
Kredyt Ekologiczny może być przeznaczony na przedsięwzięcia związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.
Zakres projektu finansowanego przez kredyt ekologiczny określany jest na podstawie sporządzonego dokumentu audytu. Jeśli skorzystasz z naszej oferty – przeprowadzimy taki audyt w Twoim przedsiębiorstwie. Jeżeli audyt wykaże, że jest zasadna termomodernizacja budynku, wymiana maszyn i urządzeń na bardziej efektywne energetycznie lub zakup instalacji OZE wytwarzających energię wyłącznie na potrzeby wnioskodawcy, należy przygotowywać wniosek zgodnie z dokumentacją konkursową. Niezależnie od zakresu projektu obowiązkowe jest spełnienie wymogu minimum 30% oszczędności energii pierwotnej[1] w wyniku realizacji projektu.
Poziom możliwego do uzyskania dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa (czyli posiadania odpowiedniego statusu, tj. mikroprzedsiębiorstwa, małego, średniego, small mid-cap lub mid-cap). Zgodnie z „Mapą pomocy regionalnej” poziom dofinansowania dla przedsiębiorstw small mid–cap lub mid–cap określonych jako „duże” przedsiębiorstwa jest w ujęciu procentowym tożsame.
Wnioskodawca może przedłożyć dokument audytu składający się z dwóch rodzajów: audytu energetycznego przedsiębiorstwa oraz audytu efektywności energetycznej - przy czym audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obligatoryjny.
pełne wsparcie techniczne i doświadczona kadra inżynierska
stabilny partner na lata
konkurencyjne ceny i szeroki zakres usług poprawiających efektywność energetyczną
[1] suma energii zawartej w pierwotnych nośnikach energii
[2] https://www.nowoczesnagospodarka.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/nabory-wnioskow/