Światowy Dzień Żywności obchodzony jest co roku 16 października. Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) ), którego misją jest promocja bezpieczeństwa żywnościowego i walki z głodem na świecie. To także dzień, w którym szczególna uwaga skupiona jest na kwestiach dotyczących zrównoważonego rolnictwa oraz edukacji na temat roli żywności w naszym życiu.
Nie byłoby FAO gdyby nie Polak z Kłodawy, który w wieku 6 lat, w latach 70. XIX wieku przybył z rodziną do Nowego Jorku. David Lubin, bo o nim mowa, z biegiem lat z zamożnego kupca stał się rolnikiem – rolnikiem „wizjonerem”. Podróże po świecie ukazały mu skalę problemów rolnictwa, m.in. ogromne dysproporcje w dostępie do nowych rolniczych technologii oraz możliwości zbytu wyprodukowanej żywności.
David Lubin rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię, która miała na celu m.in. przekazanie produkcji rolnej w ręce rolników, a nie firm zajmujących się handlem wyprodukowaną żywnością. Jego działalność początkowo objęła Stany Zjednoczone, a z czasem doprowadziła do powstania Międzynarodowego Instytutu Rolnictwa (1905). Instytucja ta miała na celu ochronę wspólnych interesów rolników na całym świecie – np. równy dostęp do danych o uprawach czy aktualnych cenach.
Działalność Międzynarodowego Instytutu Rolnego zakończyła II wojna światowa, a jego zadania przejęło FAO, które 16 października 1945 roku zostało formalnie utworzone jako agencja ONZ.
Do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (czyli FAO) należą 194 państwa, w tym Unia Europejska (jako organizacja członkowska) oraz Wyspy Owcze i Tokelau (jako członkowie stowarzyszeni). Głównymi obszarami działań FAO są m.in:
nadzór nad opracowywaniem sposobów wsparcia zrównoważonego rolnictwa w krajach członkowskich i rozwoju obszarów wiejskich;
wdrażanie osiągnięć nauki w produkcji rolnej na całym świecie;
monitorowanie i ostrzeganie przed kryzysami i zagrożeniami w zakresie bezpieczeństwa
żywieniowego.
Światowy Dzień Żywności ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
W Polsce po raz pierwszy obchodzony był 1981 roku. Obchody Światowego Dnia Żywności co roku mają inną tematykę i skupiają się na różnych aspektach związanych z żywnością, rolnictwem i zrównoważonym rozwojem, a także ze zmianami klimatycznymi. W tym dniu na całym świecie organizowane są różnorodne wydarzenia, konferencje, kampanie społeczne i akcje charytatywne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat problemów związanych z żywnością na świecie oraz promowanie działań mających na celu ich rozwiązanie.
Problem głodu na świecie i nierówności w dostępie do żywności jest nadal aktualny, dlatego obchody Światowego Dnia Żywności mają istotne znaczenie w podejmowaniu działań na rzecz poprawy sytuacji żywnościowej na świecie. Warto zaznaczyć, że problem głodu i niedożywienia nie dotyczy tylko obszarów geograficznych, ale jest również związany z takimi czynnikami jak ubóstwo, nierówności społeczne, brak infrastruktury rolniczej, zmiany klimatu, konflikty zbrojne i wiele innych.
Walka z głodem na świecie to duże wyzwanie, istnieją jednak sposoby, nawet niewielkie, które istotnie mogą wpłynąć na poprawę sytuacji żywnościowej na świecie. Wymaga to jednak zaangażowania na wielu różnych poziomach, od działań lokalnych po wsparcie organizacji międzynarodowych. Wśród działań, które mogą realnie wesprzeć walkę z problemem niedożywienia, wymieniane są m.in.:
kupowanie produktów fair trade: to produkty wspierające sprawiedliwy handel na świecie i zapewniające uczciwe wynagrodzenie producentom, zwłaszcza w krajach rozwijających się;
redukcja marnowania żywności i wsparcie organizacji charytatywnych, również lokalnych, które zajmują się zbieraniem i rozprowadzaniem żywności zbędnej;
edukacja i zwiększanie świadomości w kwestii rozwiązywania problemów związanych z głodem na świecie, wsparcie badań naukowych i innowacji w dziedzinie rolnictwa i produkcji żywności;
wsparcie programów rozwojowych i promowanie zrównoważonego rolnictwa w krajach rozwijających się;
zminimalizowanie marnowania wody i energii, niezbędnych do produkcji żywności. Woda to też żywność.
W Polsce działa 31 Banków Żywności. To niezależne organizacje pozarządowe o statusie stowarzyszenia lub fundacji, których głównym celem jest zbieranie, przechowywanie i dystrybuowanie żywności na rzecz osób potrzebujących oraz instytucji charytatywnych. Zebrana żywność przekazywana jest także schroniskom dla bezdomnych, domom dziecka oraz wielu innym instytucjom pomocowym.
Działalność Banków Żywności ma na celu zmniejszenie marnowania żywności oraz aktywne promowanie postaw przeciwdziałąjących temu procesowi, pomoc potrzebującym oraz poprawę warunków życia najuboższych. To istotna część systemu wsparcia społecznego tak w Polsce, jak też na świecie.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Narod%C3%B3w_Zjednoczonych_do_spraw_Wy%C5%BCywienia_i_Rolnictwa
https://www.agweek.com/business/david-lubin-established-foundation-for-what-wouldbecome-fao
https://www.fao.org/home/en/
https://www.fao.org/library/about-library/general-information/david-lubin-anappreciation/en/
https://agriculture.ec.europa.eu/international/international-cooperation/internationalorganisations/fao_pl
https://bankizywnosci.pl
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady