Trendy aranżacji mieszkań czy domów zmieniają się średnio co 5 lat. Wzornictwo użytkowe to już nie tylko projekty modne i funkcjonalne – są one projektowane i wykonane z myślą o minimalnym wpływie na środowisko. Stolik, fotel, krzesło, regał też mogą być ekologiczne i produkowane z naturalnych, odnawialnych materiałów. Jakich? Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.
Jeśli drewniane meble to z drewna pochodzącego z certyfikowanych źródeł - na przykład z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, odpowiadającym zasadom ochrony środowiska. Takie drewno nie powinno być poddane szkodliwym procesom chemicznym, jak też winno posiadać niski ślad węglowy. Ekologiczne drewno może być certyfikowane przez niezależne organizacje, takie jak Forest Stewardship Council (FSC) lub Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC), które zapewniają, że drewno pochodzi z zrównoważonych źródeł i spełnia określone standardy ekologiczne.
Wiklina to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów do produkcji mebli, koszy czy dekoracji. Jej elastyczność pozwala na tworzenie najbardziej wymyślnych form. Wiklina jest wytwarzana i pozyskiwana przede wszystkim z wierzby, która może być uprawiana bez użycia chemikaliów i nawozów sztucznych. Ponadto proces produkcji mebli z wikliny jest zwykle bardziej przyjazny dla środowiska niż proces produkcji mebli z innych materiałów, ponieważ wymaga mniejszej ilości energii i wody. Ale uwaga – aby fotel z wikliny (lub innego naturalnego tworzywa) był naprawdę ekologiczny, należy przyjrzeć się kolejnym etapom jego wykonania. Niektóre meble z wikliny mogą być pokryte farbami i lakierami, które z ekologią mają niewiele wspólnego. Wiklinowe meble również posiadają ekologiczne certyfikaty.
Bambus jest rośliną szybko rosnącą i odnawialną, co czyni go bardziej ekologicznym niż tradycyjne drewno. Niektóre gatunki bambusa mogą osiągnąć dojrzałość w ciągu zaledwie kilku lat. Dodatkowo bambus pobiera więcej dwutlenku węgla niż emituje, co stanowi pozytywny wpływ na zmniejszenie poziomu CO2 w atmosferze. Meble wykonane z bambusa znane są ze swojej wytrzymałości, lekkości i ponadczasowej estetyki.
Ten naturalny surowiec od wieków wykorzystywany jest nie tylko do produkcji wyplatanych mebli, koszy czy toreb, ale też jest popularnym materiałem tapicerskim. Siedziska krzeseł (również tych antycznych, wymagających renowacji), materace wypełnione trawą morską to idealne propozycje dla osób z alergią – trawa morska posiada właściwości hipoalergiczne, zapobiega odleżynom, nie wchłania roztoczy czy grzybów. Ponadto powierzchnia materaca z trawą morską doskonale dopasowuje się do kształtu naszego ciała, a to ważna kwestia, bo pozytywnie wpływająca na komfort naszego snu.
Rattan to roślina z rodziny palmowatych, charakteryzująca się elastycznymi, wytrzymałymi i giętkimi pędami. To materiał odnawialny i biodegradowalny. Meble z rattanu powstają najpierw poprzez jego wysuszenie, a następnie gięcie na gorąco, przy użyciu pary.
Wyrób rattanowy może mieć różne zastosowania w domu, ogrodzie lub przestrzeniach zewnętrznych. Rattanowe meble są popularnym wyborem w aranżacji wnętrz i ogrodów ze względu na swoją naturalną elegancję i lekkość, a także dopasowanie do wielu stylów wnętrzarskich.
Warto pamiętać, że nie wszystkie meble reklamowane jako "ekologiczne" są w rzeczywistości przyjazne dla środowiska. Nawet jeśli materiał wykorzystany do ich produkcji jest naturalny i pochodzi z certyfikowanych źródeł, to mógł nie być wyprodukowany z myślą o minimalizowaniu zużycia energii i wody. Toksyczne farby, lakiery, kleje użyte do wykończenia produktu mogą znacznie obniżyć jego ekologiczne walory. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać etykiety i certyfikaty, a także szukać opinii na temat producenta danego wyrobu. Warto także wybierać meble zaprojektowane tak, aby były bardziej trwałe i łatwiejsze do naprawy, co niewątpliwie wpływa na ich dłuższą żywotność.
Źródło:
https://fsc.org/en
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trawa_morska
https://www.weranda.pl/urzadzamy/jak-to-urzadzic/wielki-powrot-plecionek
https://pefc.org/
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady