Forest Stewardship Council (FSC) to międzynarodowa organizacja non-profit, która wspiera zrównoważoną gospodarkę leśną na całym świecie, nadając certyfikaty poświadczające pochodzenie drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Powstanie FSC w 1993 roku było odpowiedzią na coraz głośniej i szerzej artykułowane obawy związane z procesem wylesiania oraz negatywnym wpływem przemysłu leśnego na środowisko i społeczeństwo.
Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) świadczy o tym, że drewno lub produkty z drewna pochodzą z zrównoważonych, zarządzanych zasobów leśnych. Oznacza to, że drewno zostało pozyskane w sposób przyjazny dla środowiska, z poszanowaniem praw pracowników i praw miejscowej społeczności oraz że nie prowadziło to do wylesiania lub degradacji środowiska naturalnego. Certyfikat FSC jest uznawany międzynarodowo i ma na celu promowanie odpowiedzialnego zarządzania lasami oraz ochronę ich ekosystemów. Dzięki certyfikatowi FSC klienci mają pewność, że kupując produkty z certyfikowanym drewnem, wspierają ochronę lasów i zrównoważoną gospodarkę leśną. Certyfikacja FSC dla firm to zdecydowane korzyści: inwestycja, konkurencyjność, możliwość współpracy z firmami na całym świecie, a co za tym idzie – otwarte rynki zbytu.
Organizacja FSC działa już w 93 krajach, a jej motto brzmi: „Chronić lasy dla przyszłych pokoleń”.
Lecz aby las spełniał swoją funkcję, musi być zdrowy. Bez lasu ludzkość nie ma możliwości rozwoju. Las oczyszcza powietrze, filtruje wodę, dostarcza nam odnawialne zasoby materiałów i produktów, bez których zrównoważona przyszłość jest niemożliwa. W walce o zatrzymanie zmian klimatycznych to właśnie one są najważniejszym i najskuteczniejszym sprzymierzeńcem człowieka w walce ze zmianami klimatycznymi, m.in. poprzez pochłanianie i zatrzymywanie CO2 z atmosfery. Im zdrowszy las, tym drzewa i roślinność leśna mają większą moc wydobywania dwutlenku węgla z atmosfery.
W ramach certyfikacji FSC (Forest Stewardship Council) wyróżniamy dwa główne rodzaje certyfikatów:
- certyfikat FSC Forest Management (FSC FM) - przyznawany jest zarządcom lub właścicielom lasów, którzy demonstrują zrównoważone zarządzanie lasami zgodnie z normami FSC. Ten certyfikat potwierdza, że procesy gospodarki leśnej są zgodne z odpowiednimi zasadami ochrony środowiska, praw społecznych i ekonomicznych.
- certyfikat FSC Chain of Custody (FSC CoC) - jest przyznawany przedsiębiorstwom przetwarzającym i handlującym produktami drzewnymi i papierniczymi (m.in. tartaki, stolarnie, drukarnie). Certyfikat ten świadczy o tym, że dany produkt pochodzi z odnawialnych źródeł i spełnia normy FSC od momentu pozyskania surowca do końcowego produktu. Certyfikat ten obejmuje śledzenie ścieżki materiałów leśnych „od lasu do klienta”.
Produkty, które mogą posiadać certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), to między innymi:
Jak podaje oficjalna strona www.fsc.org, już 56% konsumentów na całym świecie rozpoznaje na produktach znak FSC. Tysiące ludzi codziennie patrzą na etykietę jakiegoś produktu, na której widnieje znak FSC, jednak nie są oni świadomi jego znaczenia. FSC gwarantuje weryfikację pochodzenia wyrobu, do którego wytworzenia posłużyło drewno pochodzącego
z lasów prowadzonych zgodnie ze standardami zrównoważonego leśnictwa – począwszy od uprawy, po transport, aż po konsumenta końcowego. Z lasów, w których pozyskiwanie drewna jest legalne, a ekosystem nie jest niszczony. Dlatego też ekologiczny certyfikat FSC to często świadomy wybór konsumenta – wybór produktu z jasno określonym pochodzeniem.
Źródło:
Jedna stawka za prąd
przez cały dzień
czy niższa cena prądu
w wybranych godzinach doby?
Zmień grupę taryfową i zyskaj
szansę na dodatkowe oszczędności.
Wypełnij wniosek online
Korzystaj z energii
słonecznej. Umów się
na bezpłatną wizję
lokalną i sprawdź
o ile możesz obniżyć
swoje rachunki za prąd.
Poznaj ofertę
Masz duże zużycie prądu
w domu lub firmie?
Sprawdź co możesz
zrobić, aby płacić mniej
za energię elektryczną.
Sprawdź porady