Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawia się nad powiększeniem swojej obecnej instalacji. Większe zużycie prądu, kupno nowych sprzętów elektrycznych, czy zmiana sposobu ogrzewania domu to jedne z wielu czynników skutkujących chęcią zwiększenia mikroinstalacji. O czym należy pamiętać decydując się na ten krok?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy to możliwe

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to proces, którego przebieg zależy od wymagań, potrzeb i uwarunkowań danej instalacji fotowoltaicznej. Wielu osobom może wydawać się, że rozbudowa mikroinstalacji polega jedynie na dodaniu kolejnych paneli fotowoltaicznych do obecnie istniejącej instalacji. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie możliwe. Jeśli planowane jest znaczne zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej, kluczowym staje się zweryfikowanie możliwości falownika – od niego zależy dalszy przebieg możliwych działań. 

Falownik jest urządzeniem zmieniającym prąd stały na prąd zmienny, który może zasilać wszystkie domowe sprzęty. Jest więc jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej, także w kontekście jej rozbudowy. Jeśli montaż kolejnych paneli do posiadanej już instalacji przekroczy wydajność falownika i jego możliwości, konieczna będzie jego wymiana. Jest to jednak kosztowny komponent. Innym rozwiązaniem w tym przypadku mogą okazać się tzw. mikroinwertery.

Jak przebiega rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Podstawową sprawą, o której musisz pamiętać przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej, jest wybór doświadczonych ekspertów. Dzięki podjęciu współpracy z właściwymi fachowcami zyskuje się pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i bez problemów. Ważnym jest, aby już na samym początku procesu dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznej dobrać jej odpowiednią moc do planowanych potrzeb klienta. 

Jeśli jednak zwiększenie mocy jest konieczne, warto zainwestować w inny rodzaj falowników – mikroinwertery. Mikroinwertery montowane są przy każdym panelu fotowoltaicznym, dzięki czemu zmieniają prąd stały na zmienny bezpośrednio przy panelu. Należy jednak pamiętać, że mikroinwertery mają również swoje niedoskonałości – nie współpracują z magazynami energii, są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, a w przypadku awarii wymagają demontażu paneli. 

Formalności przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej

Czy rozbudowując instalacje fotowoltaiczną, trzeba liczyć się z koniecznością uzyskiwania pozwolenia? Odpowiedź brzmi – nie (o ile dotyczy instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW)! Instalowanie urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia [1]. Jedyną formalnością po rozbudowie mikroinstlacji jest jej ponowne zgłoszenie do swojego dostawcy.  

[1] Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (Dz.U. 1994 Nr 89, poz. 414 z późn. zm.)