Program został uruchomiony w 2018 roku i jest finansowany z funduszy unijnych, krajowych oraz ze środków z budżetu państwa. Jego głównym celem jest poprawa stanu środowiska atmosferycznego, zwłaszcza w kontekście redukcji emisji substancji szkodliwych dla zdrowia. Z roku na rok popularność programu znacząco rośnie – w pierwszym półroczu 2023 roku złożono 101 173 wnioski, natomiast w całym 2022 roku było ich 158 000.
Z programu może skorzystać każda osoba fizyczna, będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku mieszkalnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą i – co zrozumiałe – pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów programu „Czyste Powietrze”.
O dofinansowanie można wnioskować, jeśli właściciel lub współwłaściciel budynku planuje:
- wymianę źródła ciepła w budynku na mniej emisyjne lub zeroemisyjne (zastąpienie tradycyjnych źródeł ciepła bardziej efektywnymi i przyjaznymi dla środowiska opcjami, m.in. pompą ciepła czy kotłem elektrycznym),
- prace termomodernizacyjne (przeprowadzenie audytu energetycznego, docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i inne prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynku,
- montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (do samodzielnego zużycia wytworzonej energii elektrycznej).
Wnioski można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przez Internet lub w oddziale banku, który przystąpił do programu.
Wnioski na dofinansowanie można składać od stycznia 2024 – zasady ich składania są takie same, jak w ubiegłorocznej edycji. Nastąpią jednak zmiany w regulaminie programu w I kwartale 2024 roku i dotyczyć będą kwalifikacji pomp ciepła w programie – z uwagi na pojawiające się na polskim rynku urządzenia, które mimo deklaracji nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej. Jak czytamy na stronie internetowej programu „Czyste Powietrze”, […] Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną – wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku.
Szczegółowe informacje na temat programu „Czyste Powietrze 2024”, wskazówki, dokumenty programowe i narzędzia pomocne przy wnioskowaniu, sposoby, zasady i miejsca, w których można złożyć dany wniosek o dofinansowanie dostępne są na oficjalnej stronie internetowej programu: https://czystepowietrze.gov.pl
Wymiana starych urządzeń grzewczych na nowe, o wyższej klasie energetycznej to działanie mające na celu nie tylko poprawę efektywności energetycznej budynków i oszczędności w domowym budżecie, ale także ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dofinansowanie w ramach programu EKO dofinansowanie 2024 może wynieść nawet do 2317, 49 zł i może on łączyć się z innymi projektami dofinansowań do inwestycji, m.in. z programem „Czyste Powietrze”.
Źródło: