6 sposobów na oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody | Filtry do wody: pitnej, na kran, narurowe

Zasoby czystej, słodkiej wody na Ziemi są ograniczone – dlatego należy z niej korzystać w sposób racjonalny. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale również Twój portfel. Poznaj sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody.


Woda należy do najcenniejszych zasobów naturalnych, ponieważ jest niezbędna dla życia i zdrowia człowieka. Natomiast pomimo tego, że pokrywa ponad 70 proc. powierzchni Ziemi, to tylko 0,6 proc. stanowi woda słodka nadająca się do picia [1]. 
Polska jest jednym z krajów o najmniejszych zasobach wody pitnej w Europie w przeliczeniu na mieszkańca. Pod tym względem gorzej wypadają tylko Czechy, Dania, Cypr i Malta [2]. W naszym kraju na jedną osobę przypada statystycznie ok. 1580 m3 wody na rok, a więc mniej więcej tyle, co na przeciętnego mieszkańca... Egiptu. Dlatego konieczne jest racjonalne korzystanie z dostępnych zasobów.
Względy środowiskowe są najważniejsze, ale oszczędzanie wody to również niższe rachunki i realne korzyści dla domowego budżetu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

1. Wysokiej klasy sprzęt i armatura łazienkowa
Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody w domu jest kupowanie sprzętu AGD o wysokiej klasie energetycznej. Wyróżnia się on przeważnie nie tylko niskim poborem prądu, ale również innymi walorami. O tym, ile wody zużywa pralka lub zmywarka, możesz się przekonać, czytając etykiety efektywności energetycznej umieszczone na towarach. 
Podobnie postępuj podczas wyboru baterii łazienkowej lub kuchennej. Kieruj się klasą ekologiczną, która informuje o ilości zużywanej wody. Najbardziej przyjazna dla środowiska jest amatura oznaczona literą „Z”. Przepływa przez nią nie więcej niż 0,15 l wody na sekundę, czyli 9 l na minutę. Tak mały poziom zużycia wody zapewniają baterie bezdotykowe oraz modele ze specjalnymi przyciskami eko. Niski przepływ wody charakteryzuje również armaturę klasy „A” – 0,25 l/s. Kolejne klasy kranów: S, B, C, D oznaczają odpowiednio zużycie nie większe niż: 0,33, 0,42, 0,50 i 0,63 l wody na sekundę [3].
Jeśli nie masz w domu kranów z wysoką klasą ekologiczną, zamontuj perlatory. To proste elementy instalowane na końcu wylewki, które pozwalają znacznie ograniczyć przepływ wody, napowietrzając ją.


2. Oszczędna spłuczka WC
Oszczędności wody da się osiągnąć także podczas spłukiwania wody w toalecie. Obecnie najczęściej można spotkać w sprzedaży spłuczki dwufunkcyjne, pozwalające na spust wody w ilości 6 lub 3 l. Można jednak poszukać toalet o jeszcze mniejszej kubaturze. Jeśli wybierzesz spłuczkę o pojemności 5/2 l, w ciągu miesiąca możesz zaoszczędzić nawet 150 l wody na osobę.


3. Kształt wanny ma znaczenie
Powszechnie uważa się, że branie prysznica jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż kąpiel w wannie. To prawda. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować z korzystania z wanny. Rób to jednak z głową, mając na uwadze oszczędzanie wody.
Przy zakupie wanny przyjrzyj się jej kształtom. Wybierz model asymetryczny o zwężającym się zbiorniku. Dzięki temu szybciej napełnisz wannę wodą do określonego poziomu, ograniczając jej zużycie.


4. Postaw na filtry
Warto również zainwestować w filtry wody do domu, ponieważ montaż takich urządzeń może przynieść realne oszczędności. W zależności od zastosowanego wkładu, mogą one oczyszczać, zmiękczać lub mineralizować wodę.
Nie musisz więc kupować butelkowanej wody, ale na tym korzyści się nie kończą. Filtry zmiękczają wodę, co pozytywnie wpływa m.in. na trwałość instalacji oraz żywotność urządzeń AGD takich jak zmywarka do naczyń czy pralka. Ponadto dzięki filtrom na grzałkach oraz w grzejnikach nie osadza się kamień, a więc zapłacisz również mniej za prąd i ogrzewanie.
W każdej instalacji, zaraz za wodomierzem lub przed hydroforem, warto zamontować filtry do wody narurowe. Zatrzymują one większe zanieczyszczenia, takie jak piasek czy rdza. Do takiej wstępnej separacji idealnie nadają się filtry sznurkowe do wody. Natomiast do oczyszczania kranówki stosuje się przeważnie filtry do uzdatniania wody pod zlew lub na kran.


5. Korzystaj z myjni samochodowej
Wiele osób wciąż myje auta na swojej posesji. Takie rozwiązanie jest nieekologiczne i kosztowne. W trakcie takiego mycia samochodu, zużywa się nawet 400 l wody. 
Lepiej więc wybrać myjnię samochodową. W trakcie jednego cyklu mycia zużycie wody w zależności od typu myjni oscyluje w granicach 50-300 l, a więc mniej niż w warunkach domowych. Ponadto, niektóre myjnie mają wbudowany system zamkniętego obiegu wody, dzięki czemu woda ściekowa, po przejściu przez filtry, może być ponownie wykorzystana.


6. Rośliny odporne na suszę
Mniejsze zużycie wody w ogrodzie osiągniesz, jeśli zasadzisz rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze. Lista gatunków jest długa. Zaliczają się do nich m.in.: irys, dąbrówka rozłogowa czy maczek kalifornijski. Ponadto do podlewania warto używać deszczówki albo wody, która została po gotowaniu lub myciu warzyw.
Oszczędzanie wody to realne korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla domowego budżetu. Wprowadzając choćby kilka prostych rozwiązań, możesz zaoszczędzić konkretne kwoty w skali roku.

 

[1] https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/dbajmy-o-zasoby-wody---dlaczego-powinnismy-ja-oszczedzac 
[2] https://klimat.rp.pl/zielone-technologie/art17079601-jeszcze-nigdy-w-historii-ludzkosci-wody-nie-bylo-tak-malo
[3] Norma PN-EN 817:2008