Jak oszczędzać energię elektryczną i wodę w firmie?

Jak obniżyć koszty w firmie: Jak oszczędzać prąd i wodę?

Z roku na rok coraz więcej pracodawców dostrzega konieczność racjonalnego zarządzania zasobami energii i wody w firmie. Korzyści z tego wynikających jest naprawdę wiele – począwszy od oszczędności, aż po budowanie wizerunku przedsiębiorcy, który troszczy się o środowisko. Zobacz, jak oszczędzać energię elektryczną i wodę w miejscu pracy.

Oszczędzanie energii elektrycznej i wody w miejscu pracy jest przejawem nie tylko racjonalnego podejścia do zarządzania firmowymi finansami, ale także zwiększonej świadomości w zakresie ekologii oraz wpływu na środowisko nadmiernego zużycia zasobów. Jeśli chcesz zbudować wizerunek ekoprzedsiębiorcy oraz obniżyć wysokość rachunków za prąd i wodę, warto wcielić w życie poniższe wskazówki.

1. Zapewnij pracownikom maksymalny dostęp do światła dziennego

Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? Właściwie zaaranżuj wnętrze biura, dbając o to, aby biurka znalazły się jak najbliżej okien. Dzięki temu pracownicy będą mogli pracować przy naturalnym świetle. Wówczas rzadziej będą więc używać lampek i sztucznego oświetlenia pomocniczego – z korzyścią dla swoich oczu, budżetu firmy i środowiska.

2. Przypomnij pracownikom, aby przed wyjściem z biura wyłączali komputery, monitory i inny sprzęt elektroniczny

Komputer, monitor czy sprzęt grający pozostawione w trybie czuwania wciąż pobierają prąd. Choć nie zużywają go wiele, warto pamiętać, że oszczędzanie energii elektrycznej jest sumą małych kroków. Zwłaszcza jeśli wykona je nie jedna, lecz kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli wygenerować oszczędności, jest korzystanie z listew zasilających. Po naciśnięciu jednego przycisku wszystkie podłączone do listwy sprzęty wyłączą się, a energia elektryczna przestanie płynąć.

3. Wymień żarówki na energooszczędne LED-y

Jak obniżyć roczne zużycie prądu w firmie? Jeśli wciąż używasz w biurze tradycyjnych żarówek, wymień je na żarówki LED-owe. Pobierają one nawet kilkadziesiąt procent mniej energii niż zwykłe żarówki, zachowując przy tym kilkukrotnie dłuższą żywotność. Nie emitują także szkodliwego promieniowania ultrafioletowego i natychmiast po włączeniu świecą pełnią swojej mocy. Z uwagi na długą żywotność żarówek LED-owych inwestycja zwróci się zdecydowanie szybciej, niż sądzisz – zwłaszcza w przypadku licznych źródeł światła.

4. Zainwestuj w termoizolację budynku

Jak obniżyć koszty w firmie? Dzięki nowej, dobrej jakości termoizolacji, zmniejszysz koszty ogrzewania i chłodzenia nawet o 30 proc. Choć taka inwestycja będzie wymagać sporych nakładów finansowych, zwróci się.

5. Zainstaluj czujniki ruchu

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie? Świetnym pomysłem, który pozwoli ograniczyć koszty zużycia prądu, jest zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu. Taki system sprawdzi się m.in. na klatkach schodowych, w ciągach komunikacyjnych, korytarzach czy toaletach.

6. Kup energooszczędną zmywarkę

Zmywarka potrzebuje do pracy zdecydowanie mniej wody niż zużywa się myjąc naczynia ręcznie. Zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd i wodę w firmie? Sięgnij po model oznaczony informacją o wysokiej klasie energetycznej. Poproś także pracowników (lub serwis sprzątający), aby włączali jedynie kompletnie zapełnione urządzenie.

7. Wybierz napowietrzacze i toalety o niewielkim przepływie wody

Jak oszczędzać wodę w firmie? Według danych Agencji Ochrony Środowiska, korzystanie z łazienek generuje największe zużycie wody w budynkach biurowych. Aby je zminimalizować, sięgnij po nowoczesne toalety, które na jedno spłukanie zużywają 3-5 l, a nie – jak starsze modele – 8-15 l wody. Zainwestuj także w napowietrzacze. Podłączone do baterii łazienkowej służącej do mycia rąk mieszają powietrze z wodą. W ten sposób sprawiają, że strumień wydaje się bardziej wydajny, pomimo niewielkiego zużycia wody.

8. Zoptymalizuj parametry klimatyzacji

Jeśli w biurze działa klimatyzacja, zadbaj o optymalizację jej parametrów. Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury i regularnie oczyszczaj całą konstrukcję.

9. Dostosuj taryfę do specyfiki systemu pracy

Prostym, choć często pomijanym przez pracodawców sposobem na oszczędności zużycia prądu, może być także dostosowanie grupy taryfowej do specyfiki systemu pracy. Zwłaszcza jeśli zespół pracuje na zmiany, w weekendy lub przebywa w biurze wyłącznie w określonych godzinach w ciągu dnia.

10. Dawaj przykład swoim pracownikom 

Jeśli będziesz informować pracowników, co warto robić, aby zmniejszyć zużycie prądu i wody, a sam się do tych rad nie zastosujesz, nie zdziałasz wiele. Bądź liderem. Zamiast wciąż przypominać, świeć przykładem i stań się inspiracją dla swoich podwładnych.

Oszczędzanie wody i energii elektrycznej nie powinno być dziś wyborem, lecz niepisanym standardem. Zwłaszcza w przypadku firm, które chcą budować wizerunek przyjaznych środowisku. Choć zachęcenie pracowników do dobrych nawyków nie zawsze jest proste, Twój wysiłek, determinacja i konsekwencja z pewnością się opłacą.