Jak obniżyć rachunki za prąd – 7 sprawdzonych rad

Jak oszczędzać prąd: Jak obniżyć zużycie prądu i rachunki?

Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? Warto wcielić w życie proste działania, które w tym pomogą. Jak oszczędzać prąd na co dzień?
 

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, średnie roczne zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na jednego odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce to około 1996 kWh [1] . Na to, ile w praktyce wyniesie, wpływają przede wszystkim:

 • klasa energetyczna urządzeń elektrycznych;
 • częstotliwość używania urządzeń elektrycznych;
 • sposób ogrzewania lokalu mieszkalnego/domu i podgrzewania wody;
 • zwyczaje domowników;
 • rodzaj wykorzystywanego oświetlenia.
   

Jak oszczędzać prąd? 
Oszczędzanie prądu – 7 sprawdzonych rad

Budowanie nawyków, które pozwolą ograniczyć zużycie prądu, opłaca się z kilku powodów. Przekłada się to nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale również na zmianę stylu życia na bardziej ekologiczny. Choć początki bywają trudne, twój wysiłek nie pójdzie na marne. Oto skuteczne i łatwe sposoby na oszczędzanie prądu.

1. Zmień tradycyjne żarówki na LED-y

Jak oszczędzać prąd w domu? Zmień tradycyjne żarówki na LED-y. Jeśli nadal masz w żyrandolach i lampkach relikt minionych czasów, dziś już niedostępny w sklepach, czyli tzw. zwykłe żarówki – wymień je na LED-owe. Choć mogą wydać ci się drogie, to zużywają o kilkadziesiąt procent mniej energii i mają dłuższą żywotność. Zyskiem z inwestycji będą więc nie tylko zdecydowanie niższe rachunki za prąd, ale również niższe koszty związane z rzadszą koniecznością ich wymiany.

2. W racjonalny sposób używaj największych „pożeraczy prądu”

Jak wskazują statystyki, najwięcej prądu pobierają:

 • płyta indukcyjna (średnio 748,25 kWh rocznie);
 • piekarnik elektryczny (średnio 496,4 kWh rocznie);
 • lodówka (średnio 270 kWh rocznie);
 • czajnik elektryczny (średnio 240 kWh rocznie);
 • zmywarka (średnio 237 kWh rocznie) [2].

Jak obniżyć zużycie prądu? Korzystaj z tych sprzętów w przemyślany sposób. Co to oznacza w praktyce?

 • Włączaj jedynie kompletnie załadowaną zmywarkę.
 • Jeśli chcesz wypić herbatę lub kawę, wlej do czajnika i zagotuj tylko tyle wody, ile zużyjesz.
 • Zamiast podgrzewać posiłki w elektrycznym piekarniku, korzystaj z kuchenki mikrofalowej, która pobiera zdecydowanie mniej prądu niż piekarnik i płyta indukcyjna.
 • Jeżeli posiadasz dwustrefową grupę taryfową domowe czynności, które zużywają najwięcej prądu, np. pranie, suszenie prania, wykonuj w „tańszych” godzinach, zgodnie z taryfą energii elektrycznej, z której korzystasz.
 • Jeśli planujesz kupić nową lodówkę lub płytę indukcyjną, wybierz energooszczędne modele oznaczone wysoką klasą energetyczną.

Zwróć również uwagę na inne urządzenia, które są włączone, a nie są wykorzystywane w danej chwili. Stale włączony telewizor, który tylko „gra w tle” można zamienić na radio. Komputer również zużywa sporo prądu, więc jeżeli z niego nie korzystasz, warto go wyłączyć.

3. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz

Jak można oszczędzać prąd zmieniając swoje nawyki? Wyłączaj światło w pomieszczeniach, z których wychodzisz. Pozostawianie włączonego światła w pokojach, w których nie ma nikogo to częsty problem. Szczególnie często zdarza się w domach, w których funkcjonuje rodzina. Dobrze jest więc nauczyć dzieci już od najmłodszych lat, by zwracały na to uwagę. 

4. Dopasuj grupę taryfową do swojego trybu życia

Choć wielu Polaków ma świadomość istnienia różnych grup taryfowych, tylko nieliczni zadają sobie trud, by zweryfikować tę, z której aktualnie korzystają – i jeśli to opłacalne – zmienić ją, dostosowując parametry do własnych potrzeb i trybu życia. Jak można oszczędzać prąd w domu, zmieniając grupę taryfową?

 • Gotujesz, pieczesz i prasujesz głównie w soboty i niedziele? Rozważ zmianę grupy taryfowej na taką, w której prąd jest tańszy w weekendy i święta.
 • Jesteś freelancerem i pracujesz przede wszystkim wieczorami oraz w nocy? Wybierz taryfę uwzględniającą niższe ceny prądu w tym czasie.

5. Wyłączaj sprzęty na noc

Jak obniżyć zużycie prądu w najprostszy możliwy sposób? Wyłączaj sprzęty na noc. Głośnik czy konsola do gier pozostawione w trybie czuwania wciąż pobierają prąd. Choć w takich okolicznościach zużycie nie jest duże, oszczędzanie (także energii elektrycznej) jest sumą małych kroków. To właśnie połączenie drobnych, często pozornie nieznaczących działań po miesiącach przyniesie rezultaty.

6. Ogrzewanie z głową

Warto zapamiętać kilka zasad dotyczących ogrzewania. Są różne sposoby na ciepły dom czy mieszkanie. Mądre ogrzewanie będzie dobre dla środowiska naturalnego i może przynieść oszczędności finansowe.

 • Wychodzisz do pracy i nikogo nie ma w domu? Nie ogrzewaj pustych pokoi. Zmniejsz moc grzejników poprzez przymknięcie termostatu. To zajmie tylko chwilę.
 • Zaprogramuj piec gazowy tak, aby uruchamiał się tuż przed powrotem domowników.
 • Jeżeli masz słoneczne mieszkanie lub dom, odsłoń zasłony. Pozwól promieniom słońca dotrzeć do wnętrza. 
 • Wietrz mieszkanie intensywnie, ale krótko. Wpuszczenie świeżego powietrza nie musi się równać z wyziębieniem pokoju. Na ten czas możesz też ograniczyć ogrzewanie danego pomieszczenia.

7. Przygotowuj posiłki w przemyślany sposób 

Czy wiesz, że gotując potrawy pod przykryciem możesz skrócić czas ich przygotowania, a ponadto zaoszczędzić nawet 30 proc. energii elektrycznej? Podobny efekt osiągniesz, jeśli nie będziesz zbyt często otwierał piekarnika podczas pieczenia. Taki ruch powoduje, że gorące powietrze wydostaje się na zewnątrz, a temperatura wewnątrz – spada. Sprzęt musi zrekompensować ubytek, pobierając dodatkową porcję prądu. 

Oszczędzanie prądu w domu nie musi być trudne. Jeśli wcielisz w życie wszystkie powyższe wskazówki, pozwoli to obniżyć rachunki za prąd.

 

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/gospodarka-energetyczna-i-gazownictwo-w-2020-roku,11,4.html
[2] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-urzadzenia-pozeraja-najwiecej-pradu-8278193.html