Jak obliczyć zużycie prądu?

Jak obliczyć zużycie prądu: z licznika, przez urządzenie

Ile energii potrzebuje lodówka? Ile prądu zużyje pralka podczas jednego cyklu prania? Jak obliczyć pobór prądu niezbędnego do oświetlenia domu? Podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić zużycie energii i przeliczyć to na złotówki.
 

Jak obliczyć zużycie prądu z licznika przez urządzenie?
Licznik prądu precyzyjnie kalkuluje ilość wykorzystanej energii i wyraża ją za pomocą kWh (kilowatogodzin). Liczba zużytych kWh to podstawowa jednostka rozliczeniowa, którą dostawca prądu mnoży przez aktualną stawkę za energię elektryczną, zgodną z wybraną taryfą. Na tej podstawie cyklicznie oblicza koszt zużytego prądu. To jeden z głównych powodów, dla których warto wiedzieć, co i w jakim stopniu wpływa na liczbę zużytych kilowatogodzin.

Skąd się biorą kilowatogodziny (kWh) na liczniku? Sprawdźmy części składowe tej nazwy:

  • kW (kilowat) to jednostka mocy energii (W) pomnożona przez 1000 (kilo), w celu wygodniejszego zliczania jednostek mocy
  • h (godzina) w tym skrócie stosowana jest do wyrażenia czasu pracy urządzenia.

Kilowatogodzina to zatem liczba jednostek mocy energii zużywanych przez godzinę pracy urządzenia. Warto przy tym wiedzieć, że aby sprawnie funkcjonować, każdy podłączony do prądu sprzęt może potrzebować innej jego ilości. Stara lodówka w większości przypadków będzie zużywała znaczne ilości energii, podczas gdy lampka z żarówką LED zużyje minimalną ilość prądu, nawet jeśli zostawisz ją włączoną na całą noc. Skąd będziesz wiedzieć, który z Twoich sprzętów jest najbardziej energochłonny, a tym samym jego praca kosztuje cię najwięcej? 

Zwróć uwagę na klasę energetyczną i pobór prądu
Niski koszt zakupu urządzenia może wiązać się z wysokimi wydatkami związanymi z jego eksploatacją. Dla dobra domowego lub firmowego budżetu, przy wyborze sprzętu zwróć uwagę na jego klasę energetyczną.

W krajach Unii Europejskiej producenci sprzętu AGD zobowiązani są do obliczania i podawania klasy energetycznej urządzeń. UE wprowadziła nowe uproszczone oznaczenia klas energetycznych. Ich celem jest również zachęcenie producentów do tworzenia bardziej przyjaznych środowisku sprzętów. 

Klasę energetyczną oznacza się aktualnie literami i kolorami – od A (kolor zielony) do G (kolor czerwony) – pierwsza litera alfabetu wiąże się z najmniejszym zapotrzebowaniem na energię i jest najkorzystniejsza. Warto przy tym pamiętać, że według najnowszych wytycznych, znana dotychczas najwyższa klasa efektywności energetycznej A+++ oznaczana jest obecnie jako C. Zostawia to producentom mnóstwo miejsca na dalsze ulepszenia i ograniczenie kosztów użytkowania sprzętu [1].

Podstawowe sprzęty domowe – jak obliczyć roczne zużycie prądu?
Sprzęt, który pobiera energię przez całą dobę, a do tego nie sposób wyobrazić sobie bez niego codziennego życia? Tak, chodzi o lodówkę. Ile energii zużywa? Sprawdź etykietę energetyczną. Znajdziesz na niej wartość odpowiadającą rocznemu zużyciu prądu.

Przykładowo, lodówka w klasie energetycznej E (poprzednio A++) [2] zużywa średnio rocznie około 254 kWh. Ilość kilowatów należy przemnożyć przez stawkę operatora za kWh. W przypadku pralki producenci zobowiązani są do umieszczania na etykiecie ilości zużytej energii na 100 cykli (przy założeniu używania pralki około 3-4 razy w tygodniu). 

Jak sprawdzić zużycie prądu przez komputer i telewizor?
Nieco inaczej oblicza się prąd zużywany przez komputer czy telewizor. W zależności od trybu pracy, urządzenia te mogą pobierać różne ilości energii. 
Znacznie obciążony systemowo komputer będzie zużywał więcej prądu. Jeśli pracuje jako serwer przez całą dobę, odczujesz to w domowym budżecie. Jednak gdy korzystasz z niego sporadycznie, obciążenie procesora i podzespołów jest znikome, a ekran monitora został przygaszony, urządzenie będzie potrzebować niewielkiej ilości energii. Dane o poborze mocy znajdziesz w dołączonej specyfikacji urządzenia lub na stronie producenta. 

W przypadku telewizorów producenci również muszą udostępniać etykiety energetyczne. Będzie tam wskazany pobór energii na 1000 godzin (wyrażony w kWh) w trybie SDR lub HDR [3]. Wartości możesz oczywiście regulować podczas użytkowania sprzętu, ustawiając odpowiednie parametry oglądania. Pamiętaj też, że Twój TV będzie pobierać prąd również w trybie stand-by. Warto wyłączyć telewizor szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżasz na dłużej z domu.

Oświetlenie, czyli jak obliczyć zużycie prądu przez żarówkę?
Produkowane obecnie żarówki LED pobierają znacznie mniej prądu niż ich poprzedniczki z żarnikiem w środku. Najsłabszej mocy światło, odpowiednie do lampki nocnej, można już uzyskać przy pomocy żarówki LED o mocy 1W. Jeśli potrzebujesz mocno doświetlić pomieszczenie z powodzeniem sprawdzi się żarówka 15 W. Ile to prądu?

1-watowa żarówka LED w ciągu godziny zużyje 0,001 kW, czyli potrzebuje 1000 godzin, aby na Twoim liczniku przybyła 1 kWh. W przypadku mocnej, 15-watowej żarówki LED (odpowiednika 100W tradycyjnej żarówki) będzie to 15 kWh. Dla porównania, klasyczne żarówki o podobnej mocy światła zużyją aż 100 kWh za każde 1000 h pracy (przy założeniu bezawaryjnej pracy). 

W trosce o Ziemię
Troska o rozsądne zużycie prądu to nie tylko niższe rachunki za energię, ale też bardziej ekologiczne rozwiązanie. O ile rozwój cywilizacji wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię, to już jej konsumpcję można redukować, aby zadbać o środowisko. 

Myślisz, że sprawdzenie zużycia prądu z licznika niewiele pomoże, a ograniczenie ilości zużywanej energii nic nie zmieni? Przemnóż nawet minimalną ilość przez miliardy ludzi na świecie, a zobaczysz, że w tym wypadku liczy się każde, nawet najmniejsze działanie.
 

 

[1] https://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/8108475,klasa-a-stanie-sie-klasa-c-od-dzis-obowiazuja-nowe-etykiety-energetyczne.html
[2] https://www.euro.com.pl/lodowki/samsung-rb34t600esa.bhtml?gclid=Cj0KCQjwxIOXBhCrARIsAL1QFCZzx0_7GpCC8pxLABZA_dCUh2WEW_hp7Sp7G4Jp9WAb8gD5wCSUJhYaAh36EALw_wcB&gclsrc=aw.ds
[3] https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne