Dlaczego warto postawić na energooszczędne urządzenia?

Energooszczędność: klasy efektywności energetycznej sprzętu AGD (np. lodówek, pralek)

Kupując pralkę, lodówkę czy zmywarkę należy zwrócić uwagę nie tylko na markę czy jakość wykonania, ale również na energooszczędność urządzeń AGD. Warto wybierać sprzęt o wysokiej klasie efektywności energetycznej, bo może przynieść to wymierne korzyści.


Czym są klasy efektywności energetycznej urządzeń?
Klasa energetyczna urządzenia określa jego energooszczędność oraz ułatwia porównanie go pod tym względem z innymi produktami. Ustalana jest na podstawie tego, ile prądu, wody lub innych zasobów zużywa dany sprzęt. To bardzo ważne informacje dla konsumentów, ponieważ im urządzenie ma wyższą klasę energetyczną, tym niższe będą później jego koszty eksploatacji, np. zużycia prądu i wody. 
Jednak kwestie finansowe to nie wszystko. Warto również podkreślić, że sprzęt, który zużywa mało prądu, wpływa również korzystnie na środowisko. O tym, do której klasy należy go zaliczyć, decydują unijne regulacje. Jednakowe przepisy obowiązują we wszystkich państwach członkowskich UE.
Które urządzenia objęte są klasyfikacją?
Unijne regulacje dotyczące klas energetycznych odnoszą się m.in. do takiego sprzętu jak:

  • pralki,
  • suszarki,
  • lodówki,
  • zamrażarki,
  • zmywarki,
  • telewizory i monitory.

Ponadto klasy energetyczne określają również energochłonność źródeł światła. 


Klasy energetyczne – nowe oznaczenia
Od 1 marca 2021 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące klas oraz etykiet energetycznych. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami zrezygnowano z klasyfikacji z plusami (tj. A+, A++ czy A+++), a w ich miejsce pojawiły się nowe klasy energetyczne i bardziej czytelna skala od A do G. Dotychczas stosowane kolory pozostały bez zmian – zielony oznacza najbardziej efektywną klasę A, natomiast czerwony – energochłonną klasę G. 
Dzięki nowej etykiecie energetycznej klienci otrzymują bardziej zrozumiałe i spójne informacje. Ułatwiają one rozpoznanie, które urządzenia są energooszczędne. Urządzenia pogrupowano wg współczynnika efektywności energetycznej EEI. Dla obliczenia EEI porównuje się roczne zużycie energii przez dany sprzęt z jego standardowym rocznym zużyciem. Im niższa jego wartość, tym lepiej.
Nowością jest pojawienie się na etykiecie kodu QR. Po jego zeskanowaniu za pomocą smartfona następuje przekierowywanie do bazy EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie znajdują się szczegółowe dane techniczne każdego z produktów.
Na etykiecie energetycznej klienci znajdą również informacje na temat poboru energii wyrażone w kWh, kWh/rok, kWh/1000h lub kWh/100 cykli.


Klasa energetyczna A i klasa energetyczna B
To nowe klasy energetyczne przeznaczone dla urządzeń charakteryzujących się najwyższą energooszczędnością i najmniej negatywnym wpływem na środowisko. Klasa energetyczna A oznaczona jest ciemnozielonym kolorem, a B – nasyconym kolorem zielonym.


Klasa energetyczna C 
Jest to odpowiednik wcześniejszej klasy A+++. Sprzęt AGD oznaczony jasnozielonym kolorem charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem efektywności energetycznej (EEI). Na przykład dla lodówek w klasie energetycznej C wskaźnik ten nie może być wyższy niż 22. Urządzenia te zapewniają więc duże oszczędności podczas eksploatacji (zużycie prądu i wody) i są przyjazne dla środowiska.


Klasa energetyczna D
Sprzęt o nieco wyższym zużyciu energii należy do nowej klasy energetycznej D. Została oznaczona kolorem żółtym i podobnie jak C obejmuje sprzęt zaklasyfikowany dawniej do A+++.  Urządzenia te mają współczynnik EEI na poziomie mniejszym niż 44n. Ich zakup może być jednak wciąż opłacalny, choćby ze względu na niższą cenę.


Klasa energetyczna E
Klasa energetyczna E jest odpowiednikiem wcześniejszej klasy A++. Urządzenia oznaczone jasnopomarańczową etykietą zapewniają wciąż duże oszczędności energii, ale oczywiście mniejsze niż klasy C i D. Sprzęt tej klasy może być dobrym wyborem, szczególnie gdy nie korzysta się z niego zbyt często.


Klasa energetyczna F
Klasa energetyczna F obejmuje urządzenia, które kiedyś należały do klasy energetycznej A+ oraz B. Została oznaczona kolorem ciemnopomarańczowym. Mniej wydajna technologia przekłada się przeważnie na niższą cenę płaconą przez klientów za urządzenie. Jest jednak też druga strona medalu. Pozornie atrakcyjna cena sprzętu to również wyższe rachunki za prąd.


Klasa energetyczna G
Obejmuje urządzenia, które dawniej były oznakowane klasami B, C i D. Są to obecnie najbardziej energochłonne urządzenia domowe o najwyższym współczynniki efektywności energetycznej. Korzystanie ze sprzętu o klasie energetycznej G jest kosztowne i najmniej przyjazne dla środowiska.


Urządzenia energooszczędne – czy to się opłaca?
Zaawansowane technologicznie urządzenia AGD i RTV są zwykle droższe. Istnieje jednak bezpośrednia korelacja pomiędzy klasą energetyczną a zużyciem prądu. Im jest ona wyższa, tym niższy jest pobór energii elektrycznej.
Na przykład zmywarka lub pralka o klasie energetycznej C będzie zużywała mniej energii elektrycznej niż urządzenie o klasie D czy E. Dodatkowo zastosowane nowoczesne podzespoły wpłyną na inne walory użytkowe takie jak cicha praca czy ergonomia.
Przy kalkulacji należy również uwzględnić możliwe zmiany ceny energii elektrycznej na przestrzeni lat, kiedy sprzęt będzie użytkowany.


Korzyści dla środowiska
Wybór energooszczędnej lodówki, kuchenki elektrycznej czy oświetlenia LED oznacza nie tylko korzyści finansowe. Konsumenci kupując taki sprzęt, realnie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. W skali całego cyklu życia produktu, korzyści są naprawdę spore. Na przykład tradycyjna żarówka o mocy 40W zużywa rocznie około 67 kWh prądu. Tymczasem energooszczędna LED potrzebuje tylko 8 kWh w ciągu tego samego okresu. Znacznie dłuższa jest również jej żywotność. W efekcie bilans wypada na korzyść urządzenia o wysokiej klasie energetycznej.

Nasze poradniki