Najczęściej stosujemy podział na 4 rodzaje grupy taryfowych oznaczone literami A, B, C, G, które typowo są przypisane do: największych odbiorców np. kopalni (A), dużych firm (B), małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych (C) oraz gospodarstw domowych (G).
Grupa taryfowa A przeznaczona jest dla odbiorców z sektora bardzo dużych przedsiębiorstw takich jak huty, stocznie, kopalnie czy bardzo duże fabryki. Odbiorcy tej grupy taryfowej są zasilani z sieci wysokiego napięcia. Zależenie od taryfy danego dystrybutora, do wyboru możemy mieć grupę taryfową A z jedną lub kilkoma strefami czasowymi:
Grupa taryfowa B jest przeznaczona dla odbiorców biznesowych, którzy w swoich przedsiębiorstwach korzystają z sieci energetycznych średniego napięcia. Występuje kilka odmian tej grupy taryfowej, które zróżnicowane są ze względu na liczbę stref czasowych oraz moc umowną. Na przykład grupa taryfowa B21 jest stosowana, gdy moc umowna jest większa niż 40 kW. Przy mniejszej mocy umownej stosuje się grupę taryfową B11. Warto dodać, że podobnie do grupy taryfowej A, możemy także tu wybrać rozliczenie całodobowe, dwustrefowe i trzystrefowe, co pozwala na optymalizację wydatków związanych z utrzymaniem energetycznym przedsiębiorstwa.
Wybór grupy taryfowej C jest możliwy przy zasilaniu z sieci niskiego napięcia. Z taryfy C korzystają najczęściej małe i średnie firmy, jak również gospodarstwa rolne, których potrzeby nie wymagają zasilania ani ze średnich, ani z wysokich napięć. W umowie określana jest moc umowna, która decyduje o rodzaju grupy taryfowej (adekwatnie jak ma to miejsce w przypadku grup taryfowych B):
W grupie taryfowej C jest możliwość rozliczania jednostrefowego, dwustrefowego i trójstrefowego.
Z grupy taryfowej G mogą korzystać gospodarstwa domowe oraz odbiorcy, którzy zużywają prąd na inne wskazane w taryfie dystrybutora cele właściwe dla tej grupy taryfowej (np. pomieszczenia gospodarcze, lokale o charakterze zbiorowego mieszkania, mieszkania rotacyjne, domy letniskowe czy garaże indywidualne). W celu uzyskania realnych oszczędności także w zakresie grupy taryfowej G, można zweryfikować potrzeby energetyczne swojego gospodarstwa domowego i dostosować do nich rodzaj grupy taryfowej. Szczególnie w sytuacji, gdy większość czynności wymagających zużycia energii elektrycznej w domu wykonujemy wieczorami i w weekendy. W Enerdze Obrocie klienci mają do wyboru:
Podsumowując: wybór grupy taryfowej zależy głównie od rodzaju odbiorcy i jego potrzeb. Możesz wybrać wygodny dla siebie wariant w ramach danej grupy taryfowej. Jeśli więc domowe czynności, które wymagają dużego zużycia prądu wykonujesz zawsze poza godzinami „szczytu”, możesz zmienić grupę taryfową z jednostrefowej na dwustrefową. Do domowych czynności, które zużywają dużo prądu można zaliczyć np. pieczenie ciast, pranie, prasowanie, suszenie w suszarce bębnowej lub odkurzanie.
Możesz zmienić grupę taryfową raz na 12 miesięcy lub w ciągu 60 dni od daty wprowadzenia nowych stawek opłat w taryfie. Warto też zweryfikować, czy w naszym gospodarstwie domowym energia elektryczna musi być wykorzystywana przez cały dzień na tym samym poziomie, czy jednak mamy możliwość przesunięcia niektórych czynności na godziny, gdy energia jest tańsza.
Dla przedsiębiorstw zarówno dużych, średnich jak i małych dobra analiza zapotrzebowania na dostawy prądu i optymalizacja wykorzystania energii jest bardzo ważna – odpowiednie wnioski i działania mogą przynieść wymierne oszczędności, a co za tym idzie zwiększyć zyski firmy.