Nie marnuj! Tym prostym hasłem można podsumować ideę Zero Waste. Ty też możesz ograniczyć ilości generowanych odpadów. Sprawdź, jak prosto jest żyć zero waste i przestrzegać zasad 5R.
Zero waste – co to jest?
W dużym skrócie Zero Waste to styl życia, którego celem jest niemarnowanie żywności, zasobów oraz przedmiotów codziennego użytku. Filozofia ta skupia się na ochronie środowiska, jednocześnie sprzeciwiając się nadmiernej i niepotrzebnej konsumpcji. Zero Waste znaczy dosłownie „zero marnowania” lub „zero odpadów”. Termin został użyty po raz pierwszy przez chemika Paula Palmera w latach 70. ubiegłego stulecia, ale dopiero niedawno zyskał na popularności, szczególnie w krajach rozwiniętych.
Zero waste – zasady
Idea Zero Waste opiera się na pięciu zasadach tzw. 5R:
Ekologiczne produkty Zero Waste
Rośnie liczba przedsiębiorstw, które kładą nacisk na ekologię i oferują produkty w duchu Zero Waste. Wyroby te charakteryzują się racjonalnym wykorzystaniem surowców, minimalistycznym opakowaniem i unikaniem plastiku. W procesie produkcji i dystrybucji zwraca się szczególną uwagę na ilość odpadów i emisję CO2. Często są to produkty wielorazowego użytku.
Przykładem są Zero Waste kosmetyki i środki higieny, czyli takie, które bazują na naturalnych składnikach i pozostawiają minimalny ślad węglowy. Są to np. bambusowe szczoteczki do zębów, pasty do zębów, których tubki wykonane są w większości lub całości z recyklingowych materiałów, mydła do włosów oraz dezodoranty w kremie i papierowym opakowaniu. Producenci naturalnych kosmetyków Zero Waste oferują dużo artykułów o stałej konsystencji, ograniczając w ten sposób ilość wody potrzebnej do ich wytworzenia.
Coraz więcej klientów zwraca również uwagę na odzież Zero Waste. Są to ubrania wyprodukowane z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, na przykład z materiałów uzyskanych z recyklingu lub bez udziału syntetycznych składników. Często szyciem odzieży Zero Waste zajmują się małe, lokalne manufaktury.
Kuchnia Zero Waste
Trend Zero Waste widoczny jest również w kuchni. Bazuje na zasadzie „zero odpadów”, czyli unikaniu wyrzucania żywności. Można to zmienić, trzymając się kilku prostych zasad.
Kuchnia Zero Waste bez marnowania żywności może funkcjonować w każdym domu.
Dom Zero Waste
W gospodarstwie domowym ideę Zero Waste można wprowadzić na wiele sposobów. Przede wszystkim warto jak najdłużej korzystać z rzeczy i nie wyrzucać dobrej jakości produktów, bo np. przestały być modne. Dotyczy to również budowy i remontu domu. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i źródło ich pochodzenia. Często bardziej opłaca się kupić produkt droższy, wykonany w odpowiednich materiałów niż jego tańszy odpowiednik.
Zero Waste – pomysły
Idea Zero Waste łączy się z oszczędzaniem pieniędzy. Dobrym pomysłem Zero Waste jest na przykład zrezygnowanie z kupowania wody w butelkach, zastępując ją domowym filtrem wody montowanym np. pod zlewozmywakiem lub dzbankiem filtrującym. W ten sposób, nawet w skali miesiąca, możesz ograniczyć wydatki i zmniejszyć ilość odpadów z plastiku lub szkła.
Kupuj energooszczędne urządzenia AGD, które pobierają mniej energii elektrycznej, a w przypadku pralek i zmywarek – również mniej wody. Analogicznie postępuj w przypadku samochodów i wybierz ten, który ma niskie zużycie paliwa i niską emisyjność.
Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz telewizora z dużym ekranem, basenu ogrodowego lub drugiego auta. Pamiętaj też, że nie wszystko musisz mieć na własność. Przedmioty, których rzadko używasz, możesz pożyczyć od sąsiada lub skorzystać z płatnego wynajmu i żyć ideą Zero Waste.