Ogrodnictwo ekologiczne polega na uprawie roślin w zgodzie z naturą, co oznacza, że należy unikać stosowania sztucznych nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, a wręcz ograniczyć ich używanie do minimum. Mimo pozornie łatwego charakteru, taki sposób uprawy wymaga zdecydowanego podejścia i zaangażowania.
Bycie ekologicznym stało się bardzo popularne w ostatnim czasie, także w ogrodnictwie. Jest to swoisty powrót do tradycyjnych sposobów prowadzenia ogrodu, tj. bez użycia chemii i sztucznych nawozów. Wprawdzie wielu właścicieli ogrodów uważa, że prowadzenie ekologicznego ogrodu jest kosztowne, ale w rzeczywistości, może prowadzić do znacznych oszczędności. Chcąc uprawiać swój ogród w zgodzie z naturą, warto zapoznać się z pojęciem permakultury.
Permakultura to system projektowania, którego celem jest stworzenie zrównoważonego i trwałego środowiska, umożliwiającego zaspokojenie potrzeb człowieka, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi z przyrodą. Termin "permakultura" pochodzi od słów "permanent agriculture" i został wprowadzony w latach 70. przez dwóch Australijczyków: Billa Mollisona i Davida Holmgrena.
Skupia się ona na wykorzystaniu naturalnych procesów i wzorców, które są już obecne w przyrodzie, a nie na sztucznych, przemysłowych rozwiązaniach. Permakultura to holistyczne podejście do projektowania, które umożliwia tworzenie trwałych i zrównoważonych systemów dla ludzi i przyrody.
By żyć w zgodzie z naturą, warto wykorzystywać naturalne surowce i materiały z terenu, na którym prowadzimy swoje ogrody. Chwasty i pozostałości z roślin uprawnych mogą posłużyć jako materiał na kompost, wypełnienie podwyższonych grządek lub do ściółkowania. Oszczędzanie wody i projektowanie grządek, które będą zatrzymywały wodę, aby uniknąć spływu powierzchniowego, to kolejne zrównoważone ekologicznie rozwiązanie. Istotna jest również troska o żyzną i dobrze ustrukturowaną glebę, która jest naturalnym zbiornikiem wody i nieodłącznym elementem do osiągnięcia wymarzonego ogrodu.
Przyjazne dla środowiska podejście oznacza szanowanie naturalnych mieszkańców ogrodu, takich jak owady i budowanie dla nich odpowiednich schronień. Warto też wykorzystać ścięte części roślin: pędy, gałęzie i pnie, jako surowce do budowy różnych elementów ogrodowych. Zaprośmy owady, sadząc rośliny miododajne i budując dla nich schronienia. W przypadku szkodników i chorób grzybowych nie stosujmy preparatów chemicznych, tylko skuteczne naturalne metody, takie jak gnojówki, napary i wyciągi z ziół. Aby chronić grządki przed gryzoniami, warto zasadzić szachownice, narcyzy i czosnek, które mają właściwości odstraszające.
Aby zapewnić roślinom odpowiednie odżywienie, najlepiej stosować nawozy organiczne, takie jak obornik, kompost (z resztek roślinnych z ogrodu i kuchennych odpadków organicznych) lub nawozy zielone. Rośliny, takie jak facelia, wyka, seradela czy gorczyca, mogą być wykorzystywane jako nawóz zielony. Są one wysiewane najczęściej pod koniec lata i przekopywane jesienią w taki sposób, by zielone części roślin trafiły pod powierzchnię ziemi i rozkładając się użyźniły glebę. Dzięki tej metodzie dostarczamy łatwo przyswajalne substancje pokarmowe i zwiększamy zawartość próchnicy w glebie. Ważne jest także okrywanie gleby przez rośliny, co chroni ją przed degradacją i zapewnia naturalną żyzność.
Postaraj się korzystać wyłącznie z ekologicznych środków ochrony roślin, które nie zakłócają równowagi w przyrodzie. Zapewnijmy ochronę roślin przed szkodnikami, chorobami i chwastami, ale tak, aby nie zagrażać środowisku i zdrowiu człowieka. Syntetyczne środki ochrony roślin są dozwolone, ale mogą powodować wiele szkodliwych skutków ubocznych, takich jak niszczenie naturalnych wrogów różnych szkodników.
Na rynku dostępne są gotowe preparaty roślinne, które pomagają przeciwdziałać chorobom grzybowym i szkodnikom, na przykład oparte na wyciągu z czosnku lub grejpfruta. Niektóre z nich, takie jak preparaty na bazie oleju rydzowego, pokrywają szkodniki cienką, lepką powłoką, która utrudnia oddychanie i poruszanie się, prowadząc w rezultacie do ich śmierci. Podstawą zrównoważonej ochrony roślin jest zapobieganie chorobom i szkodnikom poprzez odpowiednie zabiegi agrotechniczne, korzystne sąsiedztwo roślin (np. cebuli i marchwi, pomidorów i czosnku, buraków i fasoli) i stosowanie płodozmianu (nie sadzenie po sobie roślin z tej samej rodziny), co tworzy w ogrodzie stan równowagi biologicznej.
W ogrodzie, dbając o ekologię, warto także zadbać o oszczędzanie wody. W Polsce ilość opadów deszczu jest odpowiednia do tego, aby skorzystać z wody deszczowej do nawadniania roślin i wykonywania różnych prac porządkowych. Aby pozyskać deszczówkę, warto zainstalować system zbierania wody deszczowej, który może być podłączony do rury spustowej systemu rynnowego. Zbiorniki na deszczówkę mogą być ozdobą ogrodu, możesz też umieścić je pod ziemią.
Innym sposobem na oszczędzanie wody jest wykorzystanie wygodnych systemów nawadniania kroplowego, które umożliwiają precyzyjne podanie dawki wody w pobliżu korzeni roślin. Można również wykopać doły w pobliżu drzew i krzewów, wypełnić je torfem i przykryć ziemią, co stworzy rezerwuar wilgoci. Ważne jest też tworzenie przepuszczalnych nawierzchni, takich jak żwir, ażurowe płyty ekologiczne lub luźno ułożony bruk na podsypce piaskowej, aby woda wsiąkała w grunt.
W czasie jesieni zwykle kosimy trawę rzadziej i na wyższej wysokości niż w poprzednich miesiącach. Ostatnie koszenie powinno zostać wykonane na przełomie października i listopada. Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji, przed zimą trzeba dokładnie posprzątać trawnik z opadłych liści, gałęzi, mchów oraz obumarłych części roślin. Liście z trawnika można usunąć przy pomocy grabi, rezygnując z nieekologicznych odkurzaczy i dmuchaw ogrodowych.
Przeprowadzajmy jesienne porządki na rabatach z roślinami jednorocznymi poprzez usuwanie resztek uprawianych roślin i chwastów, a następnie nawożenie kompostem lub obornikiem. Przed zimą rabatę należy dokładnie przekopać. Natomiast w przypadku rabat z roślinami wieloletnimi, usuwamy uschnięte części nadziemne bylin i pozostawiamy ozdobne elementy, takie jak zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usuwamy części roślin z objawami chorób, a z rabaty wygrabiamy wszystkie opadłe liście.
https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113645,10963587,Zaloz_ogrod_ekologiczny__To_sie_oplaca___Ekologia_.html
https://muratordom.pl/ogrod/eko-ogrod/permakultura-w-ogrodzie-na-czym-polega-zasady-uprawy-permakulturowej-warstwy-aa-AhHg-JQv6-jmff.html