Ważną kwestią jest zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych. Niestety, zaledwie niewielki ich procent trafia do recyklingu. Zdecydowana większość składowana jest na wysypiskach śmieci lub zostaje spalona, a ostatecznie spora ich część ląduje w morzach i oceanach. Szacuje się, że w 2050 r. w słonych akwenach będzie pływało więcej plastikowych śmieci niż ryb[1] .
Warto również przyjrzeć się temu, jak długo trwa całkowity rozkład plastikowych odpadów. W zależności od rodzaju tworzywa wynosi on od kilkudziesięciu do nawet 500 lat! Natomiast średni czas rozkładu jednorazowej torby plastikowej, a więc popularnej reklamówki to ok. 20 lat[2]. Podczas tego procesu do gleb oraz wód uwalniane są szkodliwe dla organizmów żywych mikroplastiki.
Mikroplastiki to drobinki tworzywa o wielkości do 5 mm. Powstają w czasie rozkładu plastiku np. pod wpływem promieniowania UV lub wody. Następnie mogą przenikać do przewodów pokarmowych organizmów żywych, stanowiąc zagrożenie również dla ludzi. Naukowcy zaobserwowali ślady mikroplastiku między innymi w powietrzu, wodzie deszczowej oraz pitnej, artykułach spożywczych, a nawet w organizmie ludzkim[3] .
W ubiegłym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że przez ostatnie cztery lata zużycie foliowych reklamówek spadło w Polsce ponad 30-krotnie. To skutek przede wszystkim zmian przepisów prawa i wprowadzenia tzw. opłaty recyklingowej. Nowe przepisy obligują sklepy do pobierania opłat za każdą wydawaną reklamówkę.
W wyniku wprowadzenia zmian zużycie lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego spadło z około 300 do około 9 sztuk na mieszkańca rocznie[4]. Problem jednak nie zniknął i wciąż w różnych nieprzeznaczonych do tego miejscach np. na górskich szlakach, czy morskich nadbrzeżach, można znaleźć wyrzuconą plastikową torebkę.
Którą ekologiczną torbę wybrać: materiałową, a może papierową? Przede wszystkim należy kierować się trwałością tworzywa, aby móc jak najdłużej korzystać z takiej torby.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy materiał użyty do produkcji pochodzi z recyklingu. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą się okazać wielorazowe ekologiczne torby wykonane z surowców wtórnych. Są one bardzo mocne, dlatego można je nosić na zakupy przez wiele lat. Tam, gdzie to możliwe, warto całkowicie zrezygnować z toreb. Dotyczy to na przykład pakowania warzyw i owoców.
[2] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/odpady-z-tworzyw-sztucznych-w-europie-raport.html
[3] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/szkodliwy-wplyw-tworzyw-sztucznych.html
[4] Ocena funkcjonowania ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349652