Instalacja fotowoltaiki na balkonie – o czym warto wiedzieć

Panele fotowoltaiczne na stałe wpisały się w polski krajobraz architektoniczny, zarówno większych, jak i mniejszych miejscowości. Zainteresowanie budzi również możliwość korzystania z zalet fotowoltaiki wśród właścicieli mieszkań. Fotowoltaika na balkonie jest inwestycją, którą warto rozważyć. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna może znaczne obniżyć rachunki. 

Takie same zasady

Montaż paneli na balkonie czy tarasie mieszkania pod względem technicznym nie różni się znacznie od procedury, którą prowadzi się na dachu nieruchomości lub przy gruncie. Zarówno w przypadku instalacji fotowoltaiki przy domu jednorodzinnym, szeregowcu czy na balkonie, można uzyskać różne formy finasowania i dofinansowania.

Jakich pozwoleń potrzebujesz

W przypadku mieszkań w bloku właściciel lokalu ma prawo do zarządzania jedynie pomieszczeniami, które stanowią jego własność – w tym balkonu. Dlatego też, jeśli chcesz zamontować instalacje fotowoltaiczną na balkonie, który stanowi część elewacji zewnętrznej, musisz uzyskać odpowiednią zgodę np. wspólnoty mieszkaniowej. Skontaktuj się w tej sprawie z zarządem wspólnoty mieszkaniowej, zarządcą lub spółdzielnią mieszkaniową. 

Zanim złożysz swoją prośbę do odpowiedniego podmiotu, warto wykonać wizję lokalną oraz wstępny projekt mikroinstalacji, który uwzględni takie czynniki, jak wytrzymałość konstrukcji balkonu oraz bezpieczeństwo budynku i mieszkańców. Instalację fotowoltaiczną musisz zgłosić także do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej.