Zastanawiasz się, jak zmniejszyć opłaty za prąd w domu jednorodzinnym? Instalacja fotowoltaiczna może okazać się korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli zredukować koszty i zmniejszyć rachunki za prąd. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz popularniejsze ze względu na generowane oszczędności i korzyści ekologiczne. Dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze systemu fotowoltaicznego i dostępnych na rynku ofert.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać

Panele to najważniejszy element całej instalacji fotowoltaicznej i jeden z pierwszych, ważnych wyborów. Jak działają te urządzenia? Każdy pojedynczy panel składa się z systemu ogniw. Ogniwa zbudowane są najczęściej z krzemu, który pod wpływem promieni słonecznych pozwala na przepływ prądu. Aby wytworzyć większą ilość energii, ogniwa łączone są w odpowiednio oprawione moduły. Aby energia wygenerowana przez panele mogła służyć w domu, potrzebny jest falownik, który zmienia energię słoneczną na prąd zmienny.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuje dom jednorodzinny? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu kryteriów. Przygotowując się do inwestycji, musisz uwzględnić szereg czynników, jak zużycie energii, poziom nasłonecznienia czy natężenie promieniowania słonecznego. Ważne jest również to, w jakim kierunku zwrócony jest dach, na którym ma zostać zamontowana instalacja. Aby wybrać odpowiedni rodzaj paneli, najlepiej umówić się na wizję lokalną i zdać się na doświadczenie odpowiedniego dostawcy. 
 

Falownik fotowoltaiczny – czym jest i jak działa

Falownik fotowoltaiczny, nazywany także inwerterem, jest obok paneli jedną z najważniejszych części całej instalacji. Od jego jakości i wytrzymałości zależy poprawne i bezawaryjne działanie całej instalacji fotowoltaicznej. Dobry falownik powinien mieć także wymagane certyfikaty i gwarancje producenta.

Głównym zadaniem falownika jest przetwarzanie prądu stałego, generowanego w panelach fotowoltaicznych, na prąd zmienny, który może zasilać wszystkie sprzęty w domu. Jego rola nie ogranicza się jednak tylko do przetwarzania napięcia. Dzięki falownikowi można także monitorować, czy instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje poprawnie i wykryć możliwe usterki. Falownik jest również synchronizowany z siecią energetyczną i rozdziela nadwyżkę prądu, przekierowując ją bezpośrednio do sieci.

W naszej ofercie znajdziesz falowniki jedynie od sprawdzonych i gwarantujących najwyższą jakość sprzętu producentów, takich jak Fronius czy Solaredge. Charakteryzują się one wysoką wydajnością i żywotnością oraz mają wszystkie wymagane certyfikaty.
 

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla domu

Moc całej instalacji fotowoltaiczniej określa się przede wszystkim na podstawie przewidywanego zużycia energii elektrycznej. Poprawnie zaprojektowana instalacja pozwala na szybszy zwrot inwestycji, dlatego w tej kwestii dobrze zdać się na profesjonalistów.

W naszej ofercie znajdziesz kompleksową usługę od wizji lokalnej, przez podpisanie umowy, montaż instalacji fotowoltaicznej, pomoc w uzyskaniu finansowania, aż po zgłoszenie instalacji do dystrybutora. Aby poznać szczegóły, odwiedź zakładkę „Oferta”.