Publikacja danych pomiarowych.
Operator udostępnia sprzedawcy dane pomiarowe w cyklu godzinowym o:
• ilości pobranej energii elektrycznej,
• ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej,
• sumach godzinowych sald dodatnich,
• sumach godzinowych sald ujemnych.
Bilansowanie godzinowe
Polega na rozliczeniu różnicy między ilością energii elektrycznej pobranej z sieci w stosunku do ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci. Bilansowanie energii elektrycznej jest dokonywane w ciągu godziny. Od sumy ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w ciągu danej godziny odejmowana jest suma ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ciągu tej godziny. W ten sposób jedynie wynik tego działania (saldo godzinowe) jest traktowany jako energia elektryczna wprowadzona do lub pobrana z sieci (w zależności od wyniku), natomiast reszta traktowana jest jako autokonsumpcja. Bilansowanie realizowane jest przez dystrybutora dla każdej godziny osobno metodą wektorową (na wszystkich fazach).
Suma sald dodatnich
Ilość energii elektrycznej, która traktowana jest jako energia pobrana z sieci. Jest to zsumowane saldo godzinowe ilości energii elektrycznej ze wszystkich godzin okresu rozliczeniowego, dla których wynik ww. bilansowania był dodatni (tj. godzin, w których ilość energii elektrycznej pobranej z sieci była większa od ilości energii eklektycznej wprowadzonej do sieci).
Suma sald ujemnych
Ilość energii elektrycznej, która traktowana jest jako energia wprowadzona do sieci. Jest to zsumowane saldo godzinowe ilość energii elektrycznej ze wszystkich godzin okresu rozliczeniowego, dla których wynik ww. bilansowania był ujemny (tj. godzin, w których ilość energii elektrycznej pobranej z sieci była mniejsza od ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci).
2. Rozliczanie energii w tzw. „wirtualnym magazynie”.
Przy rozliczaniu energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci elektroenergetycznej w pierwszej kolejności uwzględniana będzie energia zgromadzona w „wirtualnym magazynie” z najbardziej odległą datą, lecz nie później niż 12 miesięcy od daty wprowadzenia. Następnie uwzględniana będzie energia wprowadzona w bieżącym okresie rozliczeniowym.